GPS GPS
1021
BLOG

Stronność - cz.8 - Asymetria ciała, mózg, oko, ręka, noga

GPS GPS Nauka Obserwuj temat Obserwuj notkę 0

Lewo, prawo, prosto - jest wiele możliwości...

Wszystkie odcinki:


Stronność cz.7 <- poprzednia część


Asymetria prawo-lewostronna występuje chyba u wszystkich zwierząt, u których w ogóle jest symetria dwuboczna (czyli od płazińców w górę, bo te szkarłupnie, które mają promienistą, zatrącają ją dopiero na etapie osiadania - larwy są symetryczne dwubocznie).

Ludzie praworęczni stanowią zdecydowaną większość. Ale rozpoznaje się też stronność ręki, nogi i oka. Prawostronność dominuje, ale zdarza się też lewostronność i wtedy dominuje lewostronność całkowita - dla oka, ręki i nogi. Ale, co ciekawe, zdarza się też pomieszanie: lewooczność, praworęczność i lewonożność i wszelkie inne kombinacje. A co jeszcze ciekawsze zdarza się "nieustaloność stronności" - czyli obooczność, oburęczność lub obunożność. Jednostronność nie jest skorelowana z upośledzeniem, niemniej lewostronność jest upośledzona kulturowo. Ale pomieszanie stronności w większości przypadków jest związana z upośledzeniem.

Wykryto też, że każda z dwóch półkul mózgu ma inne funkcje u mężczyzny, a u kobiety jest to bardziej rozłożone. U mężczyzn praworęcznych prawa półkula mózgu odpowiada za zdolności przestrzenne, wzrokowe, plastyczne czy muzyczne, za uczucia, pamięć długotrwałą - czyli jest ona emocjonalna, postrzegająca całość, a lewa półkula odpowiada za zdolności językowe, matematyczne, logiczne myślenie, analizę, przypisywanie faktów, widzenie szczegółów, percepcję czasu, porozumiewanie się werbalne, pamięć krótką - czyli jest logiczna, postrzegająca szczegóły. U mężczyzn leworęcznych jest odwrotnie, a u kobiet z kolei te zdolności są rozłożone bardziej równomiernie w obu półkulach.

Podobno naukowcy odkryli, że włosy osób praworęcznych prawie zawsze skręcają się na czubku głowy zgodnie z ruchem wskazówek zegara.

 

Grzegorz GPS Świderski


następna część -> Stronność - cz.9


Zakazać śmieciowego życia! <- poprzednia notka
następna notka -> Ustawianie gonitw i przetargów

 

GPS
O mnie GPS

Blo­ger, że­gla­rz, informatyk, trajk­ka­rz, sar­ma­to­li­ber­ta­ria­nin, fu­tu­ry­sta. My­ślę, po­le­mi­zu­ję, ar­gu­men­tu­ję, po­li­ty­ku­ję, fi­lo­zo­fu­ję.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie