GPS GPS
1463
BLOG

Portugalczycy

GPS GPS Gospodarka Obserwuj notkę 3

Polecam dwie ciekawe informacje z Portugalii:


Kary za grzebanie w śmieciach

Główne portugalskie firmy oczyszczania miast domagają się od rządu wprowadzenia kar za grzebanie w śmietnikach. Przedsiębiorcy przestrzegli przed pogarszającą się sytuacją sektora, ponieważ maleje ilość odpadków.

Władze portugalskich spółek oczyszczania miast argumentują, że na skutek wykradania odpadków z kontenerów zmniejsza się ilość śmieci zbieranych przez firmy sprzątające, co przekłada się na ich gorsze wyniki.

- Najlepszym sposobem na powstrzymanie tego procederu byłoby wprowadzenie surowych kar dla osób podbierających zawartość kontenerów zlokalizowanych w miejscach publicznych. Obecnie brak stosownych przepisów, które pozwoliłyby walczyć ze złodziejami śmieci – powiedział Pedro Machado, dyrektor spółki Braval, sprzątającej miasta w północno-zachodniej Portugalii.

Zdaniem portugalskiego przedsiębiorcy sektor firm sprzątających zaapelował również do rządu o podjęcie działań uświadamiających społeczeństwu, że grzebanie w śmietnikach w celu przywłaszczania znajdujących się tam przedmiotów jest kradzieżą.

„W naszym kraju nadal brak takiego myślenia, co z roku na rok systematycznie pogarsza wyniki finansowe firm oczyszczania miast. Inną kwestią jest wizerunek naszego kraju, który poprzez powszechność takich praktyk upodabnia się do państw Trzeciego Świata” – oświadczył Machado.

Według szacunków sektora firm sprzątających najczęściej wykradanymi ze śmietników materiałami są: metale, papier, karton, plastikowe opakowania oraz części urządzeń elektronicznych.

Z danych ekologicznej organizacji Quercus wynika, że w ubiegłym roku na terenie Portugalii firmy sprzątające zebrały o 30 tys. ton mniej odpadków. Wynik taki oznacza 10-procentowy spadek w porównaniu z rokiem 2011.

„Okradanie kontenerów nie jest jedynym czynnikiem wpływającym na mniejszą ilość śmieci zbieranych przez przedsiębiorstwa oczyszczania miast. Kryzys bowiem znacznie obniżył konsumpcję, której spadek nie pozostaje bez wpływu na ilość trafiających do śmietników odpadków” – poinformował Rui Berkemeier z organizacji Quercus.


Portugalczycy wystawili tysiące faktur na nazwisko… premiera

Jak poinformowały w piątek portugalskie media, od stycznia br. na terenie Portugalii wystawiono tysiące faktur na nazwisko Pedro Coelho, głównie w restauracjach, salonach fryzjerskich i punktach naprawy pojazdów. Zawierają one numer identyfikatora podatkowego premiera.

Według dyrektora generalnego Izby Skarbowej w Lizbonie, Azevedo Perreiry, przedsiębiorcy wystawiający faktury nie mają obowiązku sprawdzania personaliów podatnika. „Umieszczają oni w dokumencie takie nazwisko i NIP, jakie deklaruje przy płatności konsument” – wyjaśnił Perreira.

Zdaniem władz Izby Skarbowej istnieje domniemanie, że ktoś próbuje skompromitować szefa rządu. Od stycznia br. bowiem w internecie krąży NIP premiera, rozsyłany mailami przez anonimowych użytkowników sieci. Wielu Portugalczyków otrzymało go również w formie sms.

Przypuszcza się, że sprawcy dowcipu mogli wejść w posiadanie numeru identyfikacji podatkowej Passosa Coelho za pośrednictwem któregoś z pracowników urzędu skarbowego w podlizbońskiej Sintrze, gdzie premier składa zeznania podatkowe.

Według prawników Ministerstwa Finansów Passos Coelho będzie musiał stawić się w urzędzie skarbowym, aby wyjaśnić nadmierne wydatki uwidocznione w fakturach, których łączna wartość przewyższa jego zarobki. Szef gabinetu będzie zobowiązany określić, które z faktur należą do niego.

Od 1 stycznia br. działające w Portugalii placówki hotelarskie, zakłady gastronomiczne, salony fryzjerskie i warsztaty samochodowe są zobowiązane do wystawiania każdemu klientowi faktur. Na ich podstawie konsumenci mają prawo do 5-procentowego zwrotu podatku od towarów i usług.


następna notka -> Jak należy się zachowywać?

GPS
O mnie GPS

Blo­ger, że­gla­rz, informatyk, trajk­ka­rz, sar­ma­to­li­ber­ta­ria­nin, fu­tu­ry­sta. My­ślę, po­le­mi­zu­ję, ar­gu­men­tu­ję, po­li­ty­ku­ję, fi­lo­zo­fu­ję.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka