GPS GPS
865
BLOG

Linijka

GPS GPS Nauka Obserwuj temat Obserwuj notkę 19

Weźmy zwykłą szkolną linijkę i temperówkę o nieznanej wadze oraz dwa takie same ciężarki o znanej wadze. Linijka ma kształt płaskiego, podłużnego prostopadłościanu i jest zrobiona z jednorodnego materiału o stałej gęstości w każdym miejscu.

Kładziemy linijkę na stole. Na jednym z jej końców stawiamy temperówkę, a na drugim jeden ciężarek, a następnie przesuwamy linijkę prostopadle do krawędzi stołu tak, by koniec z temperówką wychodził poza stół. W pewnym momencie linijka przechyli się i spadnie na ziemię. Przesuwamy więc bardzo powoli tak, by tylko ją pchać ale nie przytrzymać. Należy zauważyć i zanotować, na którym centymetrze względem krawędzi stołu nastąpiło przeważenie i linijka spadła.

A potem robimy prawie to samo - temperówkę stawiamy dokładnie w tym samym miejscu co poprzednio, natomiast z drugiej strony, w tej samej odległości od temperówki, tam gdzie przedtem stał jeden ciężarek, stawiamy obok siebie oba. Teraz linijkę trzeba będzie przesunąć trochę dalej by spadła.

Interesuje nas różnica odległości na linijce miejsca gdzie nastąpiło przeważenie w pierwszym eksperymencie i w drugim.

Przypuśćmy, że ciężarki ważą po 10 gramów a linijka z dwoma takimi ciężarkami spadła po przesunięciu jej o 1 centymetr dalej, niż gdy był jeden ciężarek. Należy obliczyć ciężar linijki. Da się?

Proszę podać wzór na wagę linijki dla X gramowych ciężarków i Y centymetrów różnicy w momencie przeważenia.

To jest zadanie z matematyki, nie z fizyki.


PRL-u nie da się naprawić! <- poprzednia notka
następna notka -> Trajk na odchudzanie

GPS
O mnie GPS

Blo­ger, że­gla­rz, informatyk, trajk­ka­rz, sar­ma­to­li­ber­ta­ria­nin, fu­tu­ry­sta. My­ślę, po­le­mi­zu­ję, ar­gu­men­tu­ję, po­li­ty­ku­ję, fi­lo­zo­fu­ję.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie