GPS GPS
1234
BLOG

Średniowiecze

GPS GPS Nauka Obserwuj temat Obserwuj notkę 40
Ani renesans, ani oświecenie to nie były jakieś straszne przełomy - to była zwykła ewolucja cywilizacyjna - niektóre państwa i instytucje Europy zbliżały się do ideału naszej cywilizacji zachodniej, a inne się oddalały.
Średniowiecze to wcale nie był żaden zastój naukowy, technologiczny, filozoficzny czy polityczny. Wcale nie było tak, że rozkwit wiedzy to starożytna Grecja, rozkwit cywilizacji to starożytny Rzym, a potem nastąpiło średniowieczne zacofanie i dopiero oświecenie to był postęp w stosunku do antyku.
W średniowieczu nauka rozwijała się trochę wolniej niż dziś - czy nawet wolniej niż sto czy dwieście lat temu - bo tylko Kościół katolicki był nią zainteresowany i tylko instytucje kościelne zajmowały się nauką. Ale i tak tempo było większe niż w starożytności. Ale to właśnie w średniowieczu, dzięki świętej Inkwizycji, udoskonalono system sądowniczy zgodnie z prawem rzymskim.
Podaję w skrócie i hasłowo najważniejsze osiągnięcia średniowiecza:
  • Kopernik.
  • Katedry gotyckie.
  • Trójpolówka.
  • Przepisywanie książek.
  • Rozwój uniwersytetów.
  • Kopalnia soli w Wieliczce.
  • Rozwój handlu - szczególnie w formie jarmarków.
  • Rozwój malarstwa, szczególnie trójwymiarowego, czyli perspektywicznego.
  • Rozwój filozofii – scholastycy, św. Tomasz, Duns Szkot, Ockham, matematyk Fibonacci.
  • Odkrycia naukowe: magnetyzm, zasada równowagi dźwigni, związek między drogą, prędkością a przyspieszeniem.
  • Przejmowanie, kopiowanie i rozwijanie na większą skalę wynalazków z innych cywilizacji – pergamin, papier, wiatrak, proch, armaty, grecka i arabska matematyka, kołowrotek, mechaniczny zegar wieżowy, ster zawiasowy, piec hutniczy, prasa drukarska itd… itp…
W ogóle w tego typu wynalazkach i udoskonaleniach nie było jakiejś granicy między średniowieczem, a następnymi okresami – wszystko to rozwijało się powoli, równomiernie i coraz bardziej i szybciej.
No i największe moim zdaniem osiągnięcie średniowiecza to rozwój żeglugi - poprzez rozpowszechnienie kompasu magnetycznego i rozwój innych metod nawigacji, oraz budowie coraz doskonalszych żaglowców potrafiących przepłynąć ocean – na przykład karaweli.
Oczywiście prawie wszystkie kultury i cywilizacja potrafiły budować obiekty pływające i potrafiły nawigować, ale w średniowiecznej Europie to najlepiej rozwinięto - tak, że żaglowce były w stanie na samym wietrze przepłynąć Atlantyk, a potem szybko cały świat i przy okazji przetransportować dużo towaru. Dzięki temu cywilizacja i kultura europejska opanowała prawie cały świat.
Ale jest jeszcze większe osiągnięcie średniowiecza! Wtedy powstała nowoczesna ekonomia. Chodzi mi o scholastyków z Salamanki. Znacie ich? Jak nie znacie to sobie poczytajcie! Albo napiszę o tym w którejś z następnych notek.
Grzegorz GPS Świderski
 

Zapomniany Człowiek <- poprzednia notka
następna notka -> Wartości narodowe

GPS
O mnie GPS

Blo­ger, że­gla­rz, informatyk, trajk­ka­rz, sar­ma­to­li­ber­ta­ria­nin, fu­tu­ry­sta. My­ślę, po­le­mi­zu­ję, ar­gu­men­tu­ję, po­li­ty­ku­ję, fi­lo­zo­fu­ję.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie