GPS GPS
899
BLOG

Zmiany w konstytucji

GPS GPS Polityka Obserwuj notkę 35
Klub pseudopartii Kukiz’15 głosi, że chce zmian konstytucji. PiS robi czystki w Trybunale Konstytucyjnym, bo szykuje się do zmian konstytucji. Rozpoczyna się w Polsce dyskurs publiczny dotyczący konstytucji – czy ją zmienić i jeśli tak, to jakie zmiany są potrzebne. A nawet niektórzy powołali komitet broniący konstytucji by żadnych zmian nie było.
No to włączam się do tego dyskursu i niniejszym zgłaszam publicznie propozycje zmian w konstytucji. Chciałoby się wiele zmienić, ale ja zaczynam skromnie i proponuję zmianę tylko trzech podpunktów. Teraz brzmią tak:

Obywatelom, niezależnie od ich sytuacji materialnej, władze publiczne zapewniają równy dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych. Warunki i zakres udzielania świadczeń określa ustawa.
Każdy ma prawo do nauki. Nauka do 18 roku życia jest obowiązkowa. Sposób wykonywania obowiązku szkolnego określa ustawa.
Nauka w szkołach publicznych jest bezpłatna. Ustawa może dopuścić świadczenie niektórych usług edukacyjnych przez publiczne szkoły wyższe za odpłatnością.

Proponuję to zmienić na:

Władze publiczne nie będą wtrącać się w dostęp obywateli do świadczeń opieki zdrowotnej, która powinna być całkowicie prywatna. Żadna ustawa nie może regulować zakresu udzielania świadczeń zdrowotnych.
Każdy ma prawo do nauki. Nauka do końca życia jest dobrowolna i opłacana przez rodziców lub opiekunów dziecka albo przez organizacje charytatywne czy fundacje edukacyjne lub jakiekolwiek inne osoby dobrowolnie. Sposobów wykonywania usług edukacyjnych nie może określać żadna ustawa.
Nauka w szkołach jest wolna. Ustawa nie może regulować sposobów płatności za usługi edukacyjne.

Kto się podpisuje pod tymi propozycjami zmian?
Moim zdaniem nie można mówić, że się jest liberałem, czy nawet demokratycznym liberałem, albo konserwatywnym liberałem, że się jest za wolnością, za wolnym rynkiem, za kapitalizmem, jeśli się nie popiera zmian w tym duchu.
Póki co w kwestii edukacji i służby zdrowia konstytucja ustanawia w Polsce socjalizm. Można się z tym socjalizmem zgadzać, albo nie, ale nie można twierdzić, że socjalizmu nie ma, a Polska jest liberalna. Polska liberalna nie jest dopóki obowiązują w konstytucji przepisy, które powyżej zacytowałem. Kto broni konstytucji, ten broni socjalizmu.
Precz z komuną!
Grzegorz GPS Świderski


GPS
O mnie GPS

Blo­ger, że­gla­rz, informatyk, trajk­ka­rz, sar­ma­to­li­ber­ta­ria­nin, fu­tu­ry­sta. My­ślę, po­le­mi­zu­ję, ar­gu­men­tu­ję, po­li­ty­ku­ję, fi­lo­zo­fu­ję.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka